Noqonuniy qush savdosiga chek qo‘yildi
2025-03-24 17:00:00 / Yangiliklar
Farg‘ona viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi hamda viloyat Milliy gvardiyasi xodimlari hamkorligida navbatdagi tezkor tadbir bo‘lib o‘tdi.
Farg‘ona tumani "Avval" MFY hududida o‘tkazilgan tadbir davomida fuqaro I.N. tomonidan 1 dona “yilqichi” qushi telegram tarmog‘i orqali sotilayotganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan tezkor tadbir uyushtirilib, noqonuniy savdoga chek qo‘yildi. “Yilqichi” qushi daliliy ashyo sifatida olib qo‘yildi hamda vaqtincha saqlash uchun Farg‘ona viloyat hayvonot bog‘iga joylashtirildi.
Bundan tashqari, fuqaroga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy Javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 92-moddasi bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi va bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari — 1 million 875 ming so‘m miqdorida jarima belgilandi.
Ma'lumot uchun, avvalroq Toshkent shahrida ham qushlarning noqonuniy savdosi to‘xtatilgandi.