The regional prosecutor and head of the internal affairs department of Navoi conducted studies in the remote district of Uchkuduk
2025-03-19 15:50:00 / News
The recently appointed regional prosecutor Abdukakhhor Mullajanov and head of the regional internal affairs department Azat Tasbayev visited the remote Uchkuduk district. Together with the heads of the district administration and other law enforcement agencies, they met with mahalla sevens of the “Navoi” mahalla and got acquainted with the work being done to implement the presidential decree “On measures to create a safe environment in the mahallas of the republic in 2025 and further increase the effectiveness of the early prevention of crimes”.
Also, issues of protecting the rights and civil interests of citizens, studying their appeals and resolving their problems were discussed. During the studies, the activities of mahalla sevens were analyzed and instructions were given on the tasks within their competence.
The studies are continuing.