The working group headed by the Deputy Minister of Internal Affairs, Major General Bekmurod Abdullaev, started its work on providing practical assistance in Namangan region
2024-08-13 16:50:00 / News
The representatives of the working group held a morning briefing with the employees of the Road Traffic Safety Department of the Public Security Service of the DIA of Namangan region. Inspectors were instructed not to deviate from their authority during their service, to learn constantly about the laws, decisions, and decrees related to their field, to continuously work on themselves, and to communicate with citizens under the law.
Afterwards, a line-up was held. The inspection included checking the maintenance of the service vehicle, the order and neatness of the service uniforms, the service certificate, and other relevant documents. Employees were assigned appropriate tasks to correct the deficiencies identified.