Алишер Навоий таваллудининг 585 йиллиги кенг нишонланмоқда
2026-02-09 09:25:00 / Маънавият ва маърифат
Бугун бутун Ўзбекистонда ва дунёнинг турли бурчакларида буюк мутафаккир, шоир ва давлат арбоби Алишер Навоий таваллудининг 585 йиллиги кенг нишонланмоқда.
Алишер Навоий – ўзбек адабиёти ва маданиятининг улуғ сиймоси
Навоий нафақат буюк шоир, балки адабиёт ва маданият ривожига беқиёс ҳисса қўшган улуғ сиймо сифатида тарих саҳифаларида муҳрланган. Унинг асарлари инсониятни эзгуликка, маърифатга, ватанпарварликка ва меҳр-оқибатга чорлайди.
Ҳар йили анъанага кўра, Навоий таваллуд санаси муносабати билан турли илмий анжуманлар, адабий кечалар, театр саҳналари ва китобхонлик танловлари ўтказилади. Шу билан бирга, халқаро миқёсда ҳам Навоий ижоди кенг ўрганилиб, таржима қилинмоқда.
Алишер Навоий ижоди асрлар оша ўз қадр-қимматини йўқотмаган ҳолда авлодларга руҳий-маънавий озуқа бўлиб келмоқда. У яратган “Хамса” асари жаҳон адабиёти дурдоналари қаторидан жой олган.
Ушбу қутлуғ сана барчамиз учун адабиётга, маърифатга ва миллий қадриятларга бўлган ҳурматимизни янада юксалтириш имкониятидир.