The delegation of Uzbekistan is participating in an international exhibition in Minsk
2025-03-28 16:45:00 / News
Currently, the International Tourism Services Exhibition "Leisure-2025" is taking place in the capital of the Republic of Belarus, Minsk. The delegation of the Tourism Committee is participating with a booth showcasing Uzbekistan’s tourism potential.
Representatives of the Tourism Committee, the Bukhara and Khorezm regions, heads of several tourism companies from Uzbekistan, as well as industry entrepreneurs, are taking part in the exhibition. Negotiations are being held with representatives from the tourism sector of over 20 foreign countries to implement mutually beneficial projects.
On the first day of the exhibition, the Uzbekistan delegation reached over 50 advantageous agreements on establishing cooperation with international organizations.
The international exhibition will run until March 29, during which several Uzbek tourism companies, industry entrepreneurs, and major hotel brands from the country will present their services.