O‘zbekiston va Qozog‘iston tashqi ishlar vazirlarining birinchi uchrashuvida O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri o‘rinbosari Murodjon Majidovning nutqi
2025-03-22 14:55:00 / Rahbariyatning bayonotlari va nutqlari
Hurmatli Baxtiyor Odilovich!
Hurmatli Murat Abugalievich,
Hurmatli yig‘ilish ishtirokchilari, Qozog‘iston delegatsiyasini mamlakatlarimizning madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga sodiqligi ramzi bo‘lgan ushbu muhim uchrashuvda qutlash imkoniyati yaratilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz. So‘nggi yillarda ikki tomonlama munosabatlar nafaqat siyosiy va iqtisodiy, balki madaniyat, ta’lim va gumanitar hamkorlik sohalarida ham izchil rivojlanib bormoqda. Bu jarayon xalqlarimizning tarixiy hamjihatligi, mustahkam do‘stlik rishtalari va Markaziy Osiyoning yagona sivilizatsiya makonida sa’y-harakatlarni birlashtirishga intilishi bilan bog‘liq. 2024-yil avgust oyida “O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi hukumatlari o‘rtasida madaniy-gumanitar hamkorlik bo‘yicha 2024–2025-yillarga mo‘ljallangan amaliy harakatlar rejasi”ning imzolangani strategik sheriklikning dalili bo‘ldi.
Mazkur hujjat tarixiy merosni asrab-avaylash, turizmni rivojlantirish, kreativ iqtisodiyot, media kommunikatsiyalari, millatlararo muloqot, oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan dasturlar kabi sohalardagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun keng istiqbollarni ochib beradi. Madaniyat sohasidagi hamkorlikni kengaytirish alohida ahamiyatga ega. Keyingi yillarda qo‘shma tashabbuslar ko‘payib, madaniyat kunlarini o‘tkazish amaliyoti mustahkamlanib, ikki mamlakat ijodiy guruhlari xalqaro festival va ko‘rik-tanlovlarda ishtirok etayotir. Shu tariqa, joriy yilning 17-18-mart kunlari Olmaota shahridagi Abay nomidagi Qozog‘iston milliy opera va balet teatri sahnasida “Lazgi” spektakli namoyish etildi. A.Navoiy nomidagi Davlat akademik katta teatrining “Muhabbat va qalb raqsi”. Shu bilan birga, Qozog‘iston Milliy kutubxonasida “Turkiy xalqlar adabiyoti – ildizlar mushtarak” shiori ostida ikki davlat adiblarining ijodiy uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi. Ushbu muhim tadbirlarni yuqori saviyada tashkil etgani uchun Qozog‘iston tomoniga samimiy minnatdorchilik bildiramiz. Madaniy almashuv an’analarini davom ettirib, 2023-yil iyun oyida Toshkent, Samarqand va Buxoroda Qozog‘iston madaniyat kunlari, o‘tgan yilning avgust oyida Qozog‘istonda O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi, unda o‘zbek tasviriy va amaliy san’ati ko‘rgazmalari, milliy kino namoyishlari, Toshkentda madaniyat kunlari bo‘lib o‘tdi. Madaniyat arboblarimiz xalqaro maydonda o‘z mamlakatlarini munosib namoyon etmoqda. O‘tgan yili Qozog‘istonning “Kazyna” ansambli “Lazgi” xalqaro raqs festivalida 1-o‘rinni, “Atameken” guruhi “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalida 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi. Bundan tashqari, teatr, konsert faoliyati, xoreografiya va madaniy merosni asrab-avaylash sohasidagi hamkorlik faol rivojlanmoqda. Media sohasi va kutubxonachilik sohasidagi o‘zaro hamkorlik alohida sur’at olib bormoqda. Shu o‘rinda, joriy yilning mart oyida bo‘lib o‘tgan “Jahon kontent bozori – Olmaota 2025”ni alohida ta’kidlash joiz, unda raqamli kontentni tarqatish va monetizatsiya qilish masalalari ko‘rib chiqildi. O‘zbekistonning yetakchi media tuzilmalari vakillarining ishtirok etishi hamkorlikka qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi. Qozog‘istonlik mutaxassislar O‘zbekiston Respublikasida o‘tkaziladigan tadbirlarda faol ishtirok etadilar, jumladan:
- “Tashkent Book Fest” xalqaro kitob yarmarkasi; - “Markaziy Osiyo: fan, ta’lim, madaniyat va biznesda internet va axborot-kutubxona resurslari” xalqaro konferensiyasi (har yili o‘tkaziladi);
- “Kitob va kitobxonlik jamiyat taraqqiyotidagi strategik resurs” Hamdo‘stlik forumi (2023-yil 24–26-may, Buxoro);
- “Samarqand – MDH 2024-yilgi madaniyat poytaxti” dasturi doirasida (2024-yil 14–15-may) bo‘lib o‘tgan “Kutubxona hamdo‘stligi: hamkorlik va innovatsiyalar” mavzusidagi MDH kutubxonachilarining xalqaro konferensiyasi. Axborot sohasidagi amaliy harakatlar rejasi imzolandi, uning doirasida samarali hamkorlik davom etmoqda.
O‘zbekiston va Qozog‘iston ommaviy axborot vositalari ikki davlatning tarixiy-madaniy merosini xalqaro maydonda ommalashtirish bo‘yicha hamkorlikni faol rivojlantirmoqda. O‘zbekiston hududida Qozog‘istonning “Qazaqstan” va “Xabar 24” telekanallari efirga uzatiladi.
Hurmatli hamkasblar, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun biz bir qator tashabbuslarni taklif qilamiz:
1. Ommaviy axborot vositalarining o‘zaro ta’sirini kengaytirish - Markaziy Osiyoning noyob tarixiy va madaniy merosini targ‘ib qilish bo‘yicha ikki davlat ommaviy axborot vositalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash.
2. Madaniy almashinuvni rivojlantirish - O‘zbekistonda “Qozog‘iston madaniyati kunlari”, shuningdek, Toshkent shahrida “Ostona madaniyati kunlari”ni tashkil etish. - teatr gastrollari dasturlarini kengaytirish va Al-Farobiy, Abay, Muxtor Auezov kabi buyuk shaxslar haqida qo‘shma kinoloyihalarni yaratish.
3. Ijodiy sohalarni qo‘llab-quvvatlash - ijodiy iqtisodiyot sohasida tajriba almashish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun ikki tomonlama ishchi guruhini shakllantirish.
4. Madaniy merosni asrab-avaylash - xalqlarimizning nomoddiy madaniy merosini o‘rganish bo‘yicha qo‘shma ekspeditsiyalar va tadqiqot dasturlarini tashkil etish.
5. OAV hamkorligi va kutubxonachilik faoliyatini takomillashtirish.
Hurmatli uchrashuv ishtirokchilari! Ishonchimiz komilki, bugungi uchrashuv hamkorlikni kengaytirish, an’anaviy aloqalarni mustahkamlash va umumiy tarixiy-madaniy merosimizni asrab-avaylash va ommalashtirishga xizmat qiluvchi uzoq muddatli loyihalarni ishlab chiqishda yangi turtki bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekistonga xush kelibsiz!
E’tiboringiz uchun rahmat!