O‘zbekistonda internet taraqqiyoti: YUNESKO indikatorlari asosida tahlil
2025-02-25 17:30:00 / Vazirlik yangiliklari
25-fevral kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi mas’ul xodimlari xalqaro ekspert Saymon Ellis bilan uchrashdilar. Uchrashuv YUNESKO va Shveysariyaning taraqqiyot va hamkorlik agentligi (SDC) tomonidan amalga oshirilayotgan "Axborotdan foydalanish imkoniyatini, institutlarning hisobdorligini va ommaviy axborot vositalarining vakolatlarini kuchaytirish orqali O‘zbekiston hukumati va fuqarolarining huquq va imkoniyatlarini kengaytirish" qo‘shma dasturi doirasida tashkil etildi.
Muloqot davomida tomonlar YUNESKOning “Internetning universallik indikatori” reytingi asosida O‘zbekistonda internetni tadqiq etishga bag‘ishlangan ko‘p tomonlama maslahat kengashi yig‘ilishini tashkil etish masalasini muhokama qildilar.
Shuningdek, uchrashuv chog‘ida mamlakatda raqamli infratuzilmani rivojlantirish, internetdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish va onlayn axborot xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha tashabbuslar yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar internetning universallik indikatorlari bo‘yicha xalqaro standartlardan kelib chiqqan holda, O‘zbekistonda raqamli taraqqiyotni yanada jadallashtirish uchun hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida kelgusi tadqiqotlar va muloqotlar doirasida hamkorlikni davom ettirish va O‘zbekistonda internet foydalanuvchilari huquqlarini himoya qilish hamda raqamli innovatsiyalarni joriy etish borasida qo‘shma sa’y-harakatlarni olib borishga kelishildi.