Vazirlik tasarrufidagi O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti xalqaro reytingda 28-o‘rinni egalladi
2025-03-25 09:30:00 / Yangiliklar
O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti 2025-yilda HE Higher Education Rankings xalqaro reytingida TOP-1000 talikdan 28-o‘rinni egalladi.
Bu xalqaro reyting ilmiy, akademik va tadqiqot loyihasi bo‘lib, oliy ta’lim muassasalari faoliyatini bir qator mezonlar va samaradorlik ko‘rsatkichlari bo‘yicha tartiblaydi hamda ularni faoliyati va samaradorligini oshirishga yordam beradi.
Oliy ta’lim muassasalari faoliyati reytingda ko‘rsatilgan metodikaga muvofiq baholanadi. Reyting har yili dekabr oyida e’lon qilinadi. Reytingga dunyoning yetakchi 1000 ta oliy ta’lim muassasalari kiradi.
Bu yangi tashkil etilgan reyting har tomonlama, yaxlit bo‘lib, universitetlar faoliyatini har tomonlama takomillashtirish, ularning faoliyatini yaxshilashga xizmat qiladi.
YUNESKO, Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) va Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) tomonidan qo‘llaniladigan butun dunyo bo‘ylab oliy ta’lim sifati, barqaror ta’limdan foydalanish imkoniyati, ta’lim jarayonida tenglik va tenglikka erishishni o‘lchaydigan asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlariga asoslanadi.
Bundan tashqari, ta’lim muassasasining raqamli foydalanish imkoniyatlarini rivojlantirish, uning kelajak istiqbollarini ishlab chiqish va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlari va 2023-yilgacha bo‘lgan ko‘rinishiga erishish, shuningdek, oliy ta’lim muassasalari uchun shaffoflik va akademik erkinlikni oshirishga e’tibor qaratiladi.
Ma'lumot uchun, https://drive.google.com/file/d/1hK1nPiF4wMRmolOC8JBCgVq5xBmnrCdp/view , https://ranking.heranking.com/2025/9