- “Biznesga birinchi qadam” dasturi doirasida
489 nafar fuqarolarga 8,8 mlrd.so‘m,
- “Mahalla loyihasi” dasturi doirasida 515 nafar fuqarolarga 26,6 mlrd.so‘m,
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 07.09.2024 yildagi PQ-312-sonli qaroriga asosan 12,7 mlrd.so‘m miqdorida imtiyozli kreditlar ajratilib, 2035 ta yangi ish o‘rinlari tashkil qilindi.
Shuningdek, “Sayxunobod”, “Uychi”, “Zarbdor” va “G‘ijduvon” tajribalari asosida amalga oshirilayotgan ishlar natijasida 2 ming 500 nafardan ortiq fuqarolarning bandligi taminlanib, yuqori daromad manbaiga ega bo‘ldilar.
Shu bilan birgalikda, mehnat bozoridagi tendensiya va o‘zgarishlar dinamikasini hisobga olgan holda, har yili o‘rtacha 4 ming 400 nafardan ortiq aholi bandligi taminlanmoqda.
Natijada, ishsizlik darajasi 2023 yildagi 9 foizdan 4,7 foizga, kambag‘allik darajasi esa 12,3 foizdan
5,0 foizgacha kamaytirildi.
Joriy yil yakuniga qadar 2,7 mingta yangi ish o‘rinlarini yaratish uchun etarlicha imkoniyat va zaxiralarimiz mavjud, buning uchun barcha hisob-kitoblar qilingan.
Joriy yilning o‘tgan 8 oyi davomida 8 ming 97 nafar fuqarolar bandligi taminlandi (shundan, 3 ming 927 nafar aholi kambag‘allikdan chiqarildi).
2025 yil yakuni bilan ishsizlik darajasi 3,7 foizgacha, kambag‘allik darajasi 4,6 foizgacha kamayishiga erishiladi.
Bugungi kunda, 3 ming 233 nafar fuqarolar uzoq muddatga xorijiy davlatlarga ketgan.Shundan 1 ming 258 nafar migrasiyada yurgan fuqarolar vatanimizga qaytarilib, 1 ming 177 nafarining bandligi taminlandi. (94 %)
Yil yakuniga qadar yana 1 ming 200 nafardan ortiq fuqarolarni vatanimizga qaytarilishini taminlaymiz.
Shaharda ijtimoiy nafaqa va moddiy yordamlarning manzilliligi va samaradorligini taminlash borasida amalga oshirilgan ishlar natijasida “Ijtimoiy himoya yagona reestri”da nafaqa oluvchi oilalar ulushi 2024 yil yanvar oyiga nisbatan 20,3 foizdan 7,02 foizga tushishiga erishildi.
Nafaqa oluvchi oilalar soni o‘tgan 2024 yil boshiga nisbatan 5 ming 441 dan - 1 ming 949 taga kamaydi,
1,6 mlrd.so‘mlik samarasiz xarajatlar qisqartirildi.
Hozirda shaharda 1 ming 949 ta oila (jami oilalarning 7,02 foizi) kam taminlangan oila sifatida nafaqa olib keladi va ularga har oyda nafaqa to‘lovlari uchun 911,0 mln.so‘m mablag‘ sarflanmoqda.
Joriy yil yanvar-mart oylarida nafaqa olayotgan oilalarni moddiy ahvoli “mahalla ettiligi” tomonidan joyiga chiqib, qayta o‘rganilishi natijasida iqtisodiy holati yaxshilangan 132 ta oilalarning nafaqa to‘lovlari to‘xtatildi.
Hozirda shaharda 3481 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar mavjud bo‘lib, shundan, joriy yil yanvar-avgust oylarida 194 nafarini bandligi taminlandi va 303 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslarga reablitasiya va protez-ortapediya mahsulotlari etkazib berildi.
V. Investisiya va eksport masalalari to‘g‘risida
Keyingi uch yilda sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida jami qiymati 3,2 trln.so‘m bo‘lgan 255 ta loyihani ishga tushirish hisobiga 3 600 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Xususan, “GOLDEN SANDS KHIVA” masuliyati cheklangan jamiyati tomonidan qiymati 6,0 mln.dollarlik 100 o‘rinli mehmonxona va 200 o‘rinli restoran tashkil qilinib 50 ta yangi ishchi o‘rni yaratildi.
“XIVA XUMONUR” masuliyati cheklangan jamiyati tomonidan qiymati 10,0 mln. dollar miqdordagi investisiyalar jalb qilinishi hisobiga “Supermarket” tashkil qilinib 120 ta yangi ishchi o‘rni yaratildi.
Shu bilan birga, “Xiva qala” MChJ tomonidan 20 mlrd so‘mlik loyiha doirasida evropa andozalari asosida Restoran qurilib ishga tushirildi. Natijada, 65 ta yangi ishchi o‘rni yaratildi va shahrimiz yoshlari ish bilan taminlandi.
Shuningdek, 15 mlrd.so‘mlik loyiha doirasida “Safiya” shirinliklar markazi va “FEEDUP” tez tayyorlanadigan mahsulotlar kafe restoranlari tashkil qilinib, bularda ham yoshlarimiz uchun 45 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Ushbu kafe va restoran bugungi kunda chet ellik va mahalliy sayyohlarga xizmat ko‘rsatib kelmoqda.
Joriy yil yakuniga qadar “KAZ DEVELOPMENT INVEST GROUP” MCHJ xorijiy korxonasi tomonidan 25,0 mln dollar miqdordagi investisiyalarni o‘zlashtirish hisobiga mexmonxona xizmati tashkil qilish loyihasi ishga tushiriladi. Natijada 200 ta yangi ish o‘rni yartiladi.
Keyingi uch yilda shahrimizda 106,7 mln.dollardan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investisiyalar o‘zlashtirildi, 44,1 mln dollarlik mahsulotlar eksport qilindi.
Eksport geografiyasiga 4 ta yangi davlat (Pokiston, Ozarbayjon, Saudiya Arabistoni va Misr,) qo‘shildi va davlatlar soni 16 taga etkazildi.
Eksportga 7 ta yangi korxonalar jalb qilinib, 10 dan ortiq mahsulotlar (gilam, ip-kalava, tekstil, qishloq xo‘jalik maxsulotlari va qurilish materiallari) xalqaro bozorlarga chiqarildi.
2025 yil yakuni bilan 70 mln.dollardan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investisiyalar o‘zlashtiriladi va 18 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshiriladi.
VI. Turizm va xizmatlar sohalarida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida
Hurmatli Prezidentimiz tomonidan yaratib berilgan sharoitlari natijasida shaharning asosiy drayver sohasi bo‘lgan turizm va xizmatlar sohalariga rivojlanib, shaharga tashrif buyuruvchi xorijiy turistlar soni yildan yilga oshib bormoqda.
Birgina misol, 2022 yilda shaharga jami 1 mln 630 ming nafar sayyohlar tashrif buyurgan bo‘lib, shundan 137,5 ming nafari yani 8 foizi xorijiy turistlar bo‘lgan xolos (turizm xizmatlari eksporti 34,3 mln doll. bo‘lgan).
Joriy yilning hisobot davrida shaharga 4,0 mln nafar (6 barobar o‘sgan), shundan, 900 ming nafar xorijiy sayyohlar tashrif buyurdi (20 %) (3,1 mln. nafar ichki turizm) hamda turizm xizmatlari eksporti 300 mln. dollarga etkazildi.
Shuningdek, 2022 yilda joylashtirish vositalari soni 130 ta (3 200 o‘rin)ni tashkil qilgan bo‘lsa, bugungi kunda ularning soni 208 taga (6 500 o‘rin) etkazildi, turistik tashkilotlar soni 27 tadan 62 taga etkazildi (2,5 barobar o‘sishga erishildi)
Malumot uchun, joriy yilning o‘zida 12 ta joylashtirish vositalari faoliyati yo‘lga qo‘yilib, natijada 380 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Hurmatli faollar, turizm sohasiga etibor berilishi natijasida bugungi kunda Urganchga Rossiya, Turkiya, Italiya, Ispaniya, Fransiya, Ozarbayjon kabi davlatlaridan xorijiy aviaqatnovlar hamda Toshkent shahri va Buxoro viloyatidan mahalliy aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yildi.
Hurmatli Prezidentimiz tashabbuslari bilan joriy yilda 1,2 trln.so‘m miqdordagi mablag‘lar hisobiga 24,5 gektar maydonda “Arda Xiva” turistik majmuasi tashkil qilindi va turistik marshrutga kiritildi. Natijada mazkur turistik kompleksda 2 mingdan ortiq ish o‘rinlari yaratildi.
Malumot uchun: Majmuada 8 ta mehmonxona (1200 o‘rinli), 12 ta oilaviy mehmon uylari (120 o‘rinli), 2 000 kishilik ochiq va yopiq akvapark va attraksionlar, 30 ta savdo do‘konlari va 100 ta rastalar, 3 000 o‘rinli amfiteatr, 11 ta hunarmandlar uyi, 2000 o‘rinli avtoturargoh, 1 ta sharq bozori majmuasi (200 ta savdo rastasi, 40 ta do‘kon), 5 ta kino va konsert zallari, 9 ta restoran, 1 ta tarixiy muzey, 1 ta musiqali favvora, sayr uchun 4 km sohil bo‘yi, suv mototurizmi (skuter va katamaronlar), ko‘rgazmalar pavilioni va zargarlik markazi mavjud.
Shu bilan birgalikda, Xiva shahar “Arda Xiva” turistik majmuasidan “Ichan-qala”gacha bo‘lgan hududda qiymati
16 mlrd. so‘m bo‘lgan 7 km uzunlikdagi “Soyali sayr ko‘chalari” tashkil qilinadi.
Hurmatli deputatlar va faollar, Xiva tumani hududidan Xiva shahriga o‘tkazilayotgan 3 400 gektarda “Sahro yulduzi” turistik majmuasi quriladi.
Bunda, turizm rivojlangan shaharlardan tajribali mutaxassislar jalb etilib, zamonaviy mehmonxonalar, ko‘ngilochar markazlar, safari tur xizmati, gastronomik va savdo ko‘chalari, muzeylar, ekouylar, yozgi lager va ekstremal turizm obektlaridan iborat loyiha konsepsiyasi (qurilish loyihasini) ishlab chiqilmoqda.
Shuningdek, Xiva shahrida “To‘rt shovvoz” madaniy meros obektiga tutash hududdagi 6,2 gektar er maydonida loyiha qiymati 460 mlrd.so‘m bo‘lgan Hunarmandchilik markazi tashkil qilish ishlari olib borilmoqda.
Mazkur obektning barpo qilinishi natijasida
1800 nafar ish o‘rinlari tashkil qilinadi.
Xiva shahrining “Shixlar” mahallasi “Deshon qala” atrofida qiymati 70 mln dollar bo‘lgan zamonaviy “Yakka parson” turizm majmuasi ko‘ngilochar va savdo markazlari barpo etiladi.
Malumot uchun, ushbu majmuada 6 ta mehmonxona (800 o‘rinli), 8 ta restoran (1000 o‘rinli), 3 ta biznes markaz, kinoteatr, mini konsert zali hamda 10 tadan ortiq mahalliy va xorijiy brendlar xizmat ko‘rsatish obektlari tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Loyiha natijasida 100 ortiq turizm xizmatlar yo‘lga qo‘yilib, yiliga 5 mlnga yaqin turist jalb etiladi, 1300 ta ish o‘rni yaratiladi.
Shahardagi 12 ta madaniy meros obektlarini zamonaviy turistik maskanlarga aylantirish bo‘yicha kompleks loyiha takliflari ishlab chiqildi.
Loyihalar doirasida mazkur obektlarda milliy memoriy uslubni saqlagan holda mehmonxona va restoranlar, zamonaviy muzeylar, suvenir hamda hunarmandchilik do‘konlari, savdo va turli xizmat ko‘rsatish nuqtalarini tashkil etish, shu orqali mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun keng imkoniyatlar yaratish ko‘zda tutilgan.
Xiva shahar hokimligi hamda respublika ijro etuvchi hokimiyat organlarining shahar va tuman bo‘linmalari shahar tashqarisida qulay sharoitga ega bo‘lgan mamuriy binolarga ko‘chiriladi.
Ko‘chirilgandan so‘ng bo‘shaydigan bino va inshootlar turizm sohasidagi loyihalarni amalga oshirish sharti bilan elektron onlayn-auksion savdolariga chiqariladi.
Ularning o‘rnida mehmonxona, restoran va boshqa turistik xizmat ko‘rsatish obektlari tashkil etiladi.
Shuningdek, "Kalta minor" mahallasida etnopark tashkil etish natijasida hududda 8 ta zamonaviy mehmonxona
(600 o‘rinli), 6 ta restoran (800 o‘rinli), 2 ta biznes markaz, 10 tadan ortiq savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish obektlari tashkil qilinadi, 200 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi, 10 ta turdagi xizmatlari tashkil etiladi hamda byudjetga qo‘shimcha 2,0 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi hamda byudjetga qo‘shimcha 2,0 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi.
Xiva shahar "Lolazor" mahallasida 14,6 ga er maydonida turizm yo‘nalishida 6 ta zamonaviy mehmonxona (800 o‘rinli), 4 ta restoran (350 o‘rinli), hunarmandchilik markazi, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish obektlari ko‘ngil ochar maydonlar, aholi dam olish maskanlari tashkil tashkil qilinadi, natijada 200 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda byudjetga qo‘shimcha 3,0 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi.
Xiva shahar “Sangar” mahallasi xududida 25 ga er maydonida "Dendrologiya bog‘i" tashkil qilinishi rejalashtirilgan bo‘lib, hududda xorijiy va mahalliy sayyohlar uchun yo‘laklar va dam olish maskanlari, turli daraxt va butalar iborat kolleksiyalar hamda xizmat ko‘rsatish obektlari tashkil qilinadi 20 ta turdagi xizmatlari tashkil etiladi, 400 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda byudjetga qo‘shimcha 5 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi.
Xiva shahar "Shixlar" mahallasi "Deshon qala" atrofida 960 metr maydonda "Alleya" tashkil etish 10 ta turdagi xizmatlari tashkil etiladi. Natijada, 100 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda byudjetga qo‘shimcha 1,5 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi.
Xiva shahar "Qibla tozabog‘" mahallasi xududida joylashgan Qishloq xo‘jaligi texnikumiga qarashli karovsiz turgan 3 qavatli yotoqxona binosida zamonaviy mexmonxona, restoran va xorijiy va mahallliy sayyohlar dam olish maskanlari tashkil qilinishi natijasida 50 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda byudjetga qo‘shimcha 1 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi.
Xiva shahar "Qibla tozabog‘" mahallasi, "Bolxavuz" ko‘chasida joylashgan "Islom xo‘ja yozgi qarorgoxi"da turizm maskani tashkil etilishi natijasida 2 ta zamonaviy mehmonxona (100 o‘rinli), 1 ta restoran (120 o‘rinli) tashkil qilinishi natijasida 25 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda byudjetga qo‘shimcha 1 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi.
Xiva shahar "Qibla tozabog‘" mahallasi xududida joylashgan "Qibla tozabog‘" majmuasida 4 ta zamonaviy mehmonxona (200 o‘rinli), 3 ta restoran (280 o‘rinli) turizm maskani tashkil etilishi natijasida 2,0 mingta turistlar jalb etiladi, 50 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda byudjetga qo‘shimcha 1,5 mlrd.so‘m soliq tushumi taminlanadi.
Hurmatli faollar, so‘ngi ikki yilda 24/7 faoliyat ko‘rsatadigan turizm ko‘chalri tashkil qilinib, 25 ta obektlar ishga tushirildi, 3 ta yirik mahalliy brend (Sofra, Fidap, Sofiya,) ostidagi umumiy ovqatlanish xizmatlari yo‘lga qo‘yildi.
Bulardan tashqari, shopping va savdo do‘konlari, avikaassa shahobchalari, axborot markazlari, tijorat banklari va ularning mini filiallari, hunarmandchilik mahsulotlari savdo rastalari faoliyat yuritib kelmoqda.
Hurmatli faollar, shaharga turistlarni yanada keng jalb qilish va ularning bo‘sh vaqtlarini maroqli o‘tkazish maqsadida har yili yirik tadbirlarni o‘tkazib kelmoqdamiz.
Jumladan, joriy yilda “Baxshi” xalqaro sanat festivali, xalqaro “Strongmen” bahodirlar o‘yini, 8-10 avgust kunlari “Arda Xiva” turistik majmuasida ananaviy “Qovun sayli” xalqaro festivallari o‘tkazildi.
Birgina “Qovun sayli” festivaliga 1 mlndan ortiq sayyohlar, shundan, 72 ta davlatdan 210 ming xorijiy sayyohlar, 13 ta davlatning diplomatik korpus vakillari, 31 ta xorijiy yirik kompaniyalar vakillari, 22 ta xorijiy va 100 dan ortiq mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari hamda taniqli bloggerlar tashrifi buyurib, shu kunlari shahridagi barcha mehmonxona, yirik restoran va kafelar 100 foiz to‘liq quvvatda ishladi.
Yil yakuniga qadar yana 3 ta yirik xalqaro tadbirlarni o‘tkazishni rejalashtirganmiz.
Malumot uchun, 20-21-sentyabr kunlari “Xorazm xonlari milliy taomlari” xalqaro gastronomik festivali, 18-19-oktyabr kunlari “Gilamlar jilosi” nomi ostida xalqaro gilam ko‘rgazmasi, noyabr oyida xalqaro ziyorat turizm haftaligi tadbirlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Natijada 2022 yilda tashrif buyurgan turistlarning viloyatda o‘rtacha qolish muddati 1,5 kunni tashkil qilgan bo‘lsa, bugungi kunda ushbu ko‘rsatkich 2,5-3 kunga to‘g‘ri kelmoqda.
Turizm sektoridagi rivojlanish Xiva shahrida xizmatlar sohasining kengayishi va ish o‘rinlari yaratilishi bilan birga, sanoat, qishloq xo‘jaligi va qurilish tarmoqlariga ham ijobiy tasir ko‘rsatib, hududiy iqtisodiyotning barqaror o‘sishiga xizmat qiladi.
Joriy yil yakuniga qadar turizm sohasida ishlar davom qildirilib, shaharga jalb etiladigan xorijiy turistlar soni 1,5 mln nafardan, mahalliy turistlar soni 5 mln nafardan oshiriladi, turizm xizmatlari eksporti 400 mln dollarga etkaziladi.
VII. Ijtimoiy, madaniyat va sport sohalarida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida
Hurmatli faollar, shahrimizda 86 maktabgacha talim tashkilotlari va 29 ta umumtalim maktablari faoliyat olib bormoqda.
So‘nggi 3 yilda yaratilgan shart-sharoitlar natijasida maktabgacha talimga qamrov darajasi 84 foizdan
105 foizga etkazildi.