The working group of the MIA continues to conduct studies in Bukhara region
2025-03-26 18:40:00 / News
The working group, headed by Deputy Minister of Internal Affairs, Major General Bakhodir Mirgarakhimov, has begun its studies in the Bukhara region. The working group has instructed the heads of sectoral services in the regional Internal Affairs Department to ensure the implementation of Presidential Decree No. PP-1 dated January 3, 2025 “On measures to further increase the effectiveness of the system of early crime prevention and creation of a safe environment in the neighborhoods of the republic in 2025”.
The next destination was Bukhara city and the Bukhara, Kogon, Shafirkan, Zhandor, Gijduvan and Romitan districts. The presentations were delivered to responsible leaders regarding the stabilization of the criminal situation, the creation of a safe environment, and early crime prevention. In addition, the regional officials reviewed the "Roadmap" for the first quarter, emphasizing the importance of completing the tasks outlined in the resolution in a timely manner.
It was emphasized during the investigation that crimes within the family are occurring as a result of insufficient crime prevention work by mahalla employees and responsible leaders, and each employee was assigned appropriate tasks for their future activities.
Also, a night duty briefing was conducted, and specific tasks were set for the PPH battalion and prevention inspectors to ensure public order and citizen safety, and to curb the criminal situation. The investigation is ongoing.