Deputy Minister of Internal Affairs Major-General Bekmurod Abdullaev held a meeting on solving problems in the public transport system in the capital
2024-08-06 11:10:00 / News
At the meeting, the work being undertaken in cooperation with the interdepartmental working group and the "Toshshahartranskhizmat" JSC was discussed. In particular, to improve the quality of public transport services in Tashkent city, to prevent negative situations and traffic jams, taking into account the increase in the number of motor vehicles in the 2024-2025 year, to increase the number of buses on the route, and to use lanes with "A" lanes intended for bus traffic to ensure the unhindered movement of buses, instructions and assignments were given to take effective measures against cars that violate the rules of parking.
Following the meeting, it was emphasized that among the above-mentioned tasks, our primary objective is to provide people and passengers with high-quality and safe public transportation.